zs1zos.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystając ze strony zs1zos.pl wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.


News - Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu
Aktualności EGZAMIN GIMNAZJALNY Galeria zdjęć Rada Rodziców Kontakt Księga Gości Brzeg ENGLISH | |  
Nawigacja
BIP
  Biuletyn Informacji Publicznej

SZKOŁA
  Opis szkoły
  Pedagog, psycholog, logopeda
  Gimnastyka korekcyjna
  Świetlica

REKRUTACJA
  Obwód Szkoły Podstawowej
  Rekrutacja Szkoła Podstawowa
  Obwód Gimnazjum
  Rekrutacja Gimnazjum
  Rekrutacja Oddziały Sportowe

DOKUMENTY SZKOŁY
  Program wychowawczy
  Program profilaktyczny
  Wewnątrzszkolny system oceniania
  Diagnoza stylu uczenia się

NAUCZYCIELE
  Dyrekcja
  Wykaz nauczycieli
  Szkolny zestaw programów nauczania
  Podręczniki Szkoła Podstawowa
  Podręczniki Gimnazjum

UCZNIOWIE
  Konkursy
  Matecznik Polonisty
  Liga zadaniowa
  Projekty edukacyjne
  Prymusi

BIBLIOTEKA
  Aktualności
  Regulaminy

SAMORZĄD UCZNIOWSKI
  Co robimy
  Skład SU
  Gospodarz Szkoły
  SU - galeria

WOJEWÓDZKI OŚRODEK SZKOLENIA DZIECI I MŁODZIEŻY – ODDZIAŁ BRZEG
  Regulamin
  Cele szkolenia
  Program Szkolenia
  Warunki Socjalno - bytowe
  Wykaz kadry trenerskiej

PIŁKA NOŻNA
  Cele i program akademii
  Harmonogram zajęć
  Wydarzenia
  Treningi
  ROCZNIK 1998
  ROCZNIK 1997

GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
  GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA SPORTOWEGO MŁODZIEŻY

ODDZIAŁY SPORTOWE
  ODDZIAŁY SPORTOWE

Reklama

eXtreme-fusion

[Rozmiar: 418 bajtów]Witamy

Gimnazjalny Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży

 

 

Witamy na stronach Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu. Przygotowaliśmy te strony tak, aby każdy mógł szybko i skutecznie znaleźć to, czego potrzebuje.
Życzymy miłego oglądania i mamy nadzieję, że czas spędzony przy przeglądaniu naszej witryny nie będzie czasem straconym.
 

 

AKTUALNOŚCI

[Rozmiar: 418 bajtów]DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
We wtorek 10 listopada w Zespole Szkół numer 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości. Przedstawienie rozpoczęło odśpiewanie Roty w wykonaniu szkolnego chór w składzie: Aleksandra Rogala, Natalia Nowicka, Kamila Kusowska, Gabriela Kolaszyńska, Justyna Bukieda oraz Aleksandra Szyszka. Prowadzący uroczystość – Ewa Zając i Michał Musiał opowiedzieli zebranym o interesującej, trudnej i długiej drodze narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy czwartej -Maja Bogdan i Oskar Prądzyński wyrecytowali „Katechizm polskiego dziecka" ,utwór, który znać powinien każdy Polak. Na program akademii złożyły się także wiersze o tematyce patriotycznej, zaprezentowane przez Martynę Watraszyńską, Agnieszkę Onisk, Aleksandrę Łuczak, Krzysztofa Rzeszuta oraz Aleksandrę Puszczewicz. Nie mogło też zabraknąć piosenki „Niepodległość” w wykonaniu Aleksandry Szyszki oraz pieśni „Legiony”. Akademia zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego przez wykonawców, wszystkich zebranych uczniów i nauczycieli. Apele i akademie z okazji ważnych państwowych rocznic są tradycją naszej szkoły. Za zorganizowanie tegorocznego przedstawienia odpowiedzialni byli: pan Witold Linard, pani Marzena Onisk oraz pani Grażyna Jakubowska. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor Jadwiga Walasek, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie występu. Zwróciła także uwagę, że cała nasza literatura jest przepełniona tematyką patriotyczną, dlatego ważne jest, żeby pamiętać o narodowych świętach. Pani Dyrektor zachęciła zebranych do wzięcia udziału w miejskich obchodach święta Niepodległości. Uczniowie wysłuchali apelu z powagą  i  zainteresowaniem,  co świadczy o ich szacunku dla historii i dziejów naszego narodu, a to przecież współczesny wyraz patriotyzmu. 

Maja Ceremuga
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. WyrzykowskaOd ZS1ZOS

Od ZS1ZOS

rambit || || 0 ˇ 14
[Rozmiar: 418 bajtów]Zwycięstwo dziewcząt z „Szóstki”
W dniu 7.11.2015 r. w hali sportowej PSP 3 w Brzegu odbyły się zawody miejskie w halowej piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych. W turnieju wzięły udział reprezentacje czterech brzeskich szkół: PSP 1, ZS nr 1 z O.S (PSP 6), ZS nr 2 z O.I (PSP 8) oraz gospodynie PSP 3. Po rozegraniu wszystkich zaplanowanych spotkań, najlepsze okazały się dziewczęta z „Szóstki” wygrywając wszystkie swoje mecze ,awansując jednocześnie do zawodów powiatowych. Awans do kolejnego etapu rozgrywek uzyskały również uczennice z „Jedynki”, które zajęły drugie miejsce.
A oto wyniki i końcowa klasyfikacja zawodów:
1. PSP 3 - PSP 8 --------- 6 : 0
2. PSP 6 – PSP 1 --------- 6 : 0
3. PSP 8 - PSP 3 --------- 0 : 6
4. PSP 6 – PSP 3 --------- 4 : 1
5. PSP 8 – PSP 6 --------- 0 : 10
6. PSP 1 – PSP 3 --------- 1 : 0

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. PSP 6 (ZS nr 1 z O.S) – awans do finału powiatowego
2. PSP 1 - awans do finału powiatowego

3. PSP 3
4. PSP 8

Skład zwycięskiej drużyny z PSP 6 (Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi): Alicja Czarnecka, Oliwia Dżumało, Aleksandra Ożóg, Katarzyna Ożóg, Nikola Sinkowska, Gabriela Zachwiej, Małgorzata Widziak, Paulina Kowalik, Natalia Lasek – trener Dariusz Żak.
szs

Od ZS1ZOS

rambit || || 0 ˇ 19
[Rozmiar: 418 bajtów]Protokół z wyborów do zarządu Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu
Wybory do zarządu SU w ZS1zOS odbyły się dnia 4 listopada 2015 roku. Do wyborów zgłosiło się 13 kandydatów ze szkoły podstawowej oraz 5 z gimnazjum. Rekrutowaliśmy 5 osób ze szkoły podstawowej i 5 z gimnazjum.

W wyborach oddano 173 głosy, wszystkie ważne. Oto pełna lista kandydatów, liczba zebranych głosów i zdobytych procent:

SZKOŁA PODSTAWOWA

- Julia Świechowska – 34 głosy – 19,65%
- Damian Woźniak – 23 głosy – 13,29%
- Kacper Wołoszyn – 19 głosów – 10,98%
- Nikodem Jacheć – 17 głosów – 9,83%
- Julia Rybacka – 15 głosów – 8,67%

- Weronika Janowska – 14 głosów – 8%
- Wiktoria Sacha – 12 głosów – 6,94%
- Łukasz Watraszyński – 12 głosów – 6,94%
- Letycja Leroch – 9 głosów – 5,20%
- Alicja Janczyk – 9 głosów – 5,20%
- Adam Szpineta – 4 głosy – 2,31%
- Kinga Szambelan – 3 głosy – 1,73%
- Oliwia Naróg – 2 głosy – 1,16%


GIMNAZJUM

- Justyna Bukieda
- Maja Ceremuga
- Natalia Matkowska
- Martyna Rudyk
- Alicja Wojciechowska


Wszystkie kandydatury zostały poparte 15 podpisami na liście.
Wybory w szkole podstawowej odniosły duże zainteresowanie i wysoki poziom, różnice wynosiły około 2 głosy.
Kandydatury napisane pogrubioną czcionką wchodzą do składu zarządu.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszej pracy. Pierwsze spotkanie zarządu SU odbędzie się 9 listopada (poniedziałek) o godzinie w gabinecie.

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego
Norbert Madura


rambit || || 0 ˇ 12
[Rozmiar: 418 bajtów]JAK POKONAĆ DUCHY?
30 października w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu odbyły się zajęcia otwarte poświęcone tematyce Halloween. Organizatorkami tego ciekawego przedsięwzięcia były panie Maria Lenard oraz Monika Okoń.
Podczas zajęć dziewczęta z klas Va, VIa szkoły podstawowej oraz IIc i IIIa gimnazjum zaprezentowały zaczerpnięte z książki autorstwa Catherine Leblanc "Jak pokonać duchy?" sposoby na pokonanie zjaw. Spotkanie było kontynuacją zajęć pt. "Straszne historie", które zorganizowano w bibliotece szkolnej w 2014 roku. Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie widzom zachodniego zwyczaju związanego z maskaradą towarzyszącą obchodom święta zmarłych w wieczór 31 października. W udekorowanej specjalnie na tę okazję bibliotece zaproszeni uczniowie klas szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wraz z nauczycielami przeżyli chwile grozy w otoczeniu duchów i wiedźm.
Po emocjonującym przedstawieniu widzowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z przerażającymi upiorami.
W poszczególne postacie wcieliły się następujące osoby:

1. Emilka Duszeńko,
2. Martyna Żuber,
3. Julia Świechowska,
4. Sabina Regner,
5. Alicja Czarnecka,
6. Oliwia Dżumało,
7. Aleksandra Szyszka,
8. Aleksandra Rogala,
9. Aleksandra Ożóg,
10. Katarzyna Ożóg,
11. Nicola Sinkowska,
12. Magdalena Wojewódka,
13. Małgorzata Kołtowska.

Justyna Kopytko
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. WyrzykowskaHelloween

rambit || || 0 ˇ 47
[Rozmiar: 418 bajtów]PIERWSZY SUKCES
24.10.2015 roku w Zespole Szkół nr 2 odbyły się zawody miejskie w dwa ognie dziewcząt. W rywalizacji 4 drużyn, które grały systemem każdy z każdym, bezkonkurencyjne okazały się uczennice Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi. Dziewczęta wywalczyły awans do zawodów na szczeblu powiatowym, w których tydzień później po wyrównanej walce uległy zespołowi z Grodkowa, zajmując drugie miejsce. Gratulujemy młodym, walecznym dziewczętom ich pierwszego sportowego sukcesu. Skład drużyny: od lewej Oliwia Rudzka, Julia Świechowska, Laura Soroczyńska, Paulina Kozielec, Maja Bogdan, Nikola Gardas, Kornelia Nowosielska, Martyna Mudyna, Zuzanna Jankowska, Julia Bogdan, trenerka Anita Golda.
Anita Golda

Od ZS1ZOS

Od ZS1ZOS

rambit || || 0 ˇ 42
[Rozmiar: 418 bajtów]ZWYCIĘŻYŁY PO RAZ TRZECI !
13.10.2015 roku w brzeskim Parku Wolności odbyły się eliminacje powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych. W ich wyniku do finału wojewódzkiego zakwalifikowały się trzy sztafety Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 - dziewczęta, Publiczne Gimnazjum nr 2 - dziewczęta i chłopcy). W emocjonujących i stojących na wysokim poziomie zawodach wojewódzkich rozegranych 15.10.2015 w Starym Oleśnie równych sobie nie miały brzeskie gimnazjalistki, które triumfowały po raz trzeci z rzędu. Zwycięska drużyna dziewcząt z Publicznego Gimnazjum nr 2 reprezentować będzie województwo opolskie na odbywających się pod koniec kwietnia w Łodzi mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych Vena Cross Festival, gdzie uczennice rywalizować będą z najlepszymi zespołami z kraju oraz z zagranicy. Skład zwycięskiej drużyny: Kamila Stachera, Nicola Stachera, Julia Szklarz, Wiktoria Waszak, Julia Kędra, Oliwia Chmielewska, Anna Sosińska, Kaja Bronowicka, Martyna Rudyk, trenerka Anita Golda.
Anita Golda

Od ZS1ZOS

rambit || || 0 ˇ 41
[Rozmiar: 418 bajtów]MY SIĘ SZKOŁY NIE BOIMY
29 października 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu odbyła się uroczystość pasowania na ucznia, której celem było włączenie pierwszoklasistów do grona społeczności uczniowskiej.
Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Norbert Madura powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się Burmistrz Brzegu - p. Jerzy Wrębiak, Dyrektor Szkoły - p. Jadwiga Walasek, Wicedyrektorzy - p. Ewa Stefanowicz i p. Dariusz Ilów, przewodnicząca Rady Rodziców - p. Madgalena Rybacka, nauczyciele i rodzice. Najważniejsi jednak byli oczywiście bohaterowie czwartkowej uroczystości - uczniowie klas pierwszych, którzy przybyli wraz z wychowawczyniami: paniami Anną Skarbek - Skulską, Anną Nowacką, Żanetą Kimel, Anną Kaśków, Beatą Porochońską, Grażyną Sochacką oraz Elżbietą Pruciak. Pasowanie rozpoczęło się od krótkiego montażu słowno-muzycznego. Uczniowie zapewnili widzów o swojej gotowości do podjęcia nauki czytania, pisania i liczenia. Wspomagane przez starsze koleżanki z gimnazjum - A.Szyszkę i G.Kolaszyńską oraz kolegów z klas drugich pierwszaki zaprezentowały swoje recytatorskie i aktorskie talenty. Gromkie "tak" było odpowiedzią na pytanie pani dyrektor, czy uczniowie polubili już szkołę. Przemawiając do zebranych,
p. Burmistrz Brzegu przypomniał, że uczniowie będą mogli już korzystać z wyremontowanej sali gimnastycznej. Życząc, aby nauka była przyjemnością i cennym darem, wyraził nadzieję, że dzieci odnajdą tu przyjaciół, rozwiną swe talenty oraz umiejętności i podkreślił ogromną rolę nauczycieli w tym procesie. Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, po czym pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie. Ślubowali, iż będą starali się dobrze uczyć, uczciwie i rzetelnie pracować, być zgodnymi kolegami, dobrymi Polakami, dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować na zewnątrz. Ukoronowaniem uroczystości było pasowanie na ucznia symbolicznym wielkim ołówkiem. Dokonali go Burmistrz Brzegu - p. Jerzy Wrębiak, Dyrektor Szkoły - p. Jadwiga Walasek oraz Wicedyrektorzy. Dziękując za wspaniały występ wszystkim pierwszakom, pani dyrektor mogła z dumą powiedzieć: "Byliście wspaniali!". Pełni wrażeń uczniowie w towarzystwie wzruszonych rodziców udali się na słodki poczęstunek.
Zaangażowanie pierwszoklasistów w przebieg uroczystości pasowania to najlepszy dowód, że dzieci są już gotowe do sumiennej pracy w szkole. Wypada więc życzyć pierwszakom, by ten entuzjazm nigdy ich nie opuszczał. Witamy nowych uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 i życzymy im wielu sukcesów.
Dorota Wyrzykowska

Pasowanie

rambit || || 0 ˇ 43
[Rozmiar: 418 bajtów]UROCZYSTA INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
22.10.2015r. o godzinie 12:30 w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu odbyła się uroczysta inauguracja sportowego roku szkolnego 2015/2016 połączona z ceremonią oficjalnego oddania do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. Burmistrz Brzegu- p. Jerzy Wrębiak, Zastępca Burmistrza - p. Bartłomiej Kostrzewa, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta - p. Janusz Żebrowski, Przewodniczący Komisji Budżetu, Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta p. Wojciech Komarzyński, Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta - p. Piotr Szpulak, inspektorzy nadzoru budowlanego - p. Krzysztof Kłonowski i Eugeniusz Burczak, przedstawiciel klubu sportowego BTP ,,Stal” Brzeg - p. Janusz Dziura, dyrektorzy brzeskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, przedstawiciele Rady Szkoły i Rady Rodziców oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi.
Po powitaniu gości przez Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego -Norberta Madurę nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego oraz wprowadzono delegacje klas sportowych. W imieniu społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu złożono na ręce władz miasta podziękowania. Następnie głos zabrał p. Burmistrz Jerzy Wrębiak, który życzył młodym sportowcom, aby wśród młodzieży zgromadzonej w tej sali narodziły się nowe gwiazdy sportowe. Podziękował także wszystkim zaangażowanym w prace nad wartą 800 tys. złotych inwestycją - wykonawcom, nauczycielom oraz młodzieży za cierpliwość. Wspomniał również o planach inwestycyjnych dotyczących innych obiektów sportowych na terenie naszego miasta. Uczniowie otrzymali w prezencie zestaw piłek sportowych. Do podziękowań przyłączyła się dyrektor szkoły- p. Jadwiga Walasek, przypominając sportową historię placówki. Życzyła młodym sportowcom wielu sukcesów i radości z uprawiania sportu. W dalszej części uroczystości Burmistrz Brzegu oraz p. dyrektor Jadwiga Walasek przystąpili do symbolicznego przecięcia wstęgi, otwierając oficjalnie wyremontowaną salę gimnastyczną. Nastąpił najbardziej wzruszający moment uroczystości - ślubowanie. Kapitanowie oddziałów sportowych powtarzali słowa przysięgi, zobowiązując się do respektowania zasad obowiązujących w sporcie, postępowania zgodnego z duchem fair play, przestrzegania reguł szlachetnej rywalizacji i wreszcie poświęcenia wszystkich dążeń i umiejętności, talentu i siły woli osiągnięciu najlepszego wyniku sportowego. Następnie p. Burmistrz Jerzy Wrębiak oraz Wiceburmistrz p. Bartłomiej Kostrzewa wręczyli uczniom klas IV szkoły podstawowej oraz klas I gimnazjum pamiątkowe certyfikaty. Program słowno-muzyczny rozpoczął się od występu Aleksandry Szyszki, która spektakularnie wykonała utwór "Show must go on." Gromkie brawa towarzyszyły występom recytatorów, pokazom ćwiczeń, gier i zabaw softballowych oraz piłkarskich. Największy aplauz wywołał popis freestyle'owy w wykonaniu chłopców z klasy IIIB - Piotra Mendaka i Mateusza Dychusa. Na zakończenie uroczystości zespół szkolny wykonał piosenkę pt. "Brzegu-GO", zachęcając zgromadzoną widownię do wspólnego śpiewania, a goście udali się na spotkanie z dyrekcją oraz mały poczęstunek.
Ta niezwykła i widowiskowa uroczystość, przygotowana przez opiekunki Szkolnego Samorządu - p. Małgorzatę Węgrzynowska i p. Irenę Syrico oraz p. Grażynę Jakubowską, p. Dariusza Ilowa, trenerów i wychowawców oddziałów sportowych, z całą pewnością przyczyniła się do integracji środowiska sportowego dzieci i młodzieży naszej szkoły i miasta.

Dominika Capar, Justyna Kopytko
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. Wyrzykowska


Inauguracja 2015

rambit || || 0 ˇ 50
[Rozmiar: 418 bajtów]BEZMIERNY NASZ DŁUG WDZIĘCZNOŚCI...
14 października 2015r. w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu odbył się wyjątkowy apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: zastępca Burmistrza Brzegu - pan Bartłomiej Kostrzewa, przedstawiciel Rady Rodziców - pan Robert Wojewódka, nauczyciele, pracownicy szkoły, zarówno obecni, jak i emerytowani oraz przedstawiciele klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum. Scenariusz akademii został napisany przez panią Urszulę Szczucką, za oprawę muzyczną odpowiedzialna była pani Grażyna Jakubowska, dekorację sali przygotowała zaś pani Marzena Onisk. W przedstawieniu, które rozgrywało się w jesiennej scenerii, wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Podczas spektaklu mogliśmy usłyszeć fantastycznie wykonane wiersze autorstwa m.in. K.I.Gałczyńskiego. Na występ złożyły się również wspaniałe piosenki w wykonaniu Aleksandry Szyszki, Gabrieli Kolaszyńskiej, Natalii Nowickiej, Oliwii Nowickiej oraz szkolnego zespołu. Akademię poprowadzili Ewa Zając oraz Michał Musiał. Młodzież wręczyła nauczycielom własnoręcznie wykonane upominki. Po spektaklu głos zabrali pan Burmistrz Bartłomiej Kostrzewa oraz pani dyrektor szkoły Jadwiga Walasek. Podziękowali za wyjątkowy występ uczniów, a także za przybycie wszystkim zgromadzonym gościom. Pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc dalszych sukcesów zawodowych. Bez wątpienia był to dzień pełen radości i wzruszeń dla całej społeczności szkolnej.
Sandra Szymek


Od ZS1ZOS


Od ZS1ZOS
rambit || || 0 ˇ 47
[Rozmiar: 418 bajtów]SPOTKANIE Z MARKIEM KRAJEWSKIM
W środę, 7 października 2015r. o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu odbyło się spotkanie autorskie pt. "Od Breslau do Lwowa” ze znanym polskim pisarzem, autorem kryminałów – Markiem Krajewskim. Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku.
Twórca takich bestsellerów jak np. "Śmierć w Breslau" czy "Liczby Charona" opowiadał o pomysłach na pisanie oraz historiach związanych z powstawaniem kolejnych powieści. Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach historycznych przed- i powojennego Wrocławia, a także Trójmiasta i Lwowa. W najnowszej książce, "Arenie szczurów", autor umieścił akcję w nadmorskim Darłowie. Artysta poruszał wiele ciekawych oraz kontrowersyjnych tematów, a także z chęcią odpowiadał na zadawane przez licznie zgromadzonych czytelników pytania. Negatywnie ustosunkował się jednak do sugestii, by akcję jednej z powieści osadzić w naszym rodzinnym mieście.
Po spotkaniu goście mogli osobiście porozmawiać z pisarzem. Wśród nich, oprócz dorosłych, pojawili się również młodzi czytelnicy, jak niżej podpisany. Istniała także możliwość otrzymania autografu pisarza oraz dokonania zakupu książek Marka Krajewskiego. W imieniu zebranych za przyjazd do miasta podziękował Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Jacek Wszoła
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. Wyrzykowska


Od ZS1ZOS

rambit || || 0 ˇ 57
[Rozmiar: 418 bajtów]NARODOWE CZYTANIE „LALKI”
We wrześniu już po raz czwarty przeprowadzona została w całym kraju pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej akcja Narodowego Czytania najważniejszych dzieł literatury polskiej. Przedsięwzięcie to zainaugurował w roku 2012 Prezydent Bronisław Komorowski, zachęcając wszystkich do czytania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok 2013 to Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry, którego dowcip, cięty język i głęboka mądrość zachwycają kolejne pokolenia Polaków. W roku 2014 wspólnie czytaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, komizmem i humorem.
W tym roku cała Polska czytała powieść Bolesława Prusa pt. „Lalka”. W naszej szkole w akcji uczestniczyli uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ich panie polonistki. Ponieważ gimnazjaliści nie znają treści „Lalki”, gdyż powieść ta omawiana jest dopiero w liceum, nasze panie polonistki przygotowały multimedialne streszczenie utworu, ilustrowane kadrami z filmu na bazie tej powieści. Uczniowie odbyli też multimedialną podróż po Warszawie śladami Stanisława Wokulskiego, a nauczycielki przybliżyły swoim podopiecznym sylwetkę Bolesława Prusa. Najciekawsze było jednak wspólne czytanie fragmentów „Lalki”, w które zaangażowali się: Justyna Boguszewska, Oliwia Szklarz, Aleksandra Rogala, Aleksandra Szyszka oraz Karolina Pastuszczak z klasy IIIA, Patryk Sobczak, Paweł Krzyżanowski, Michał Bider i Marcin Różański z klasy IIIB, Sara Siuda, Maria Jędryka, Justyna Kopytko i Jan Drożdżak z klasy IIIC oraz Szymon Kolanowski, Kamila Brzezińska, Marcela Bomba, Marcel Stanek i Kamil Kowalewski z klasy IIID. Słowo wstępne wygłosiły Kaja Lenkiewicz i Karolina Dębska. Relację z niecodziennych zajęć nakręcili Michał Jakimiuk oraz Igor Fronckiewicz. Mamy nadzieję, że nasi koledzy i koleżanki z przyjemnością sięgną niebawem po tę lekturę. „Lalka” to przecież utwór ponadczasowy.

Maja Ceremuga
Warsztaty dziennikarskie, opiekun D. Wyrzykowska

rambit || || 0 ˇ 59
Strona 1 z 27 1 2 3 4 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
   Aktualności :: EGZAMIN GIMNAZJALNY :: Galeria zdjęć :: Rada Rodziców :: Kontakt :: Księga Gości :: Brzeg :: ENGLISH
Copyright © Adam Oleszko - 2011
engine: PHP-Fusion v6.01 || angeltheme by: angelside - okna, imprezy